De Sociaal-Economische Raad (SER) heeft via een advies terecht aandacht gevraagd voor mantelzorgers die werk en zorg moeilijk kunnen combineren. Dat probleem raakt ook veel zzp’ers. Uit onderzoek dat op initiatief van de zzp-geledingen in de SER is uitgevoerd onder bijna duizend zelfstandigen blijkt dat mantelzorg een grote impact heeft. De helft van de mantelzorgende zzp’ers ervaart mentale stress en ruim een vijfde ook financiële stress. Daarnaast geeft een meerderheid aan minder tijd te hebben voor bijvoorbeeld acquisitie en scholing en dat de werk-privébalans onder druk staat.

Voorgestelde oplossingen niet voldoende voor zzp’ers
De zzp-geledingen in de SER (naast VZN zijn dat HZC/VCP ZZP, FNV Zelfstandigen en de twee kroonleden voor zzp) zijn positief dat er een aparte paragraaf is opgenomen over de problematiek onder mantelzorgende zzp’ers. Maar de voorgestelde oplossingen in het advies zijn voor hen niet voldoende. De nadruk ligt nu vooral op zelf oplossen via flexibiliteit en extra buffers. Maar zzp’ers moeten via buffers al de nodige risico’s opvangen, zoals vraaguitval, ziekte en arbeidsongeschiktheid, inkomen voor later, investeringen en opleidingen. Bovendien werkt flexibiliteit alleen wanneer opdrachtgevers ook meebewegen. Zonder die bereidheid blijft het een papieren oplossing.

Compensatievormen
VZN ziet daarom vooral perspectief in de oproep van de SER om te kijken naar vormen van compensatie op de langere termijn. Mantelzorgende zzp’ers geven aan dat meer financiële ondersteuning, bijvoorbeeld via een vergoeding of een gerichte fiscale tegemoetkoming, veel rust zou geven en de financiële stress kan verminderen. Ook eenvoudiger regels zouden helpen.